Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “İnşallah önümüzdeki 5 yıl Ankara halkına sizlerin desteği ile, artık belediye meclisinde çoğunluk olmak suretiyle, engellemeleri de ortadan kaldıracağız.

Ankara’nın arıtma tesisi var, kapasitesi 750 bin metreküp… 2010 yılından beri hiçbir şey yapmamışlar. Gelir gelmez insan sağlığını ilgilendiriyor diye el attık. Projesini, ihalesini yaptık. Meclis'te 8 aydır bekletiyorlar. O kadar parayı gösterişli kulelere, kapılara harcamak yerine biz öncelikle insan sağlığını, insan hayatını düşünüyoruz.

İnşallah 1 Nisan’dan itibaren Meclis'te bu çoğunlukları da kalmayacak. Ankara halkının aleyhine çalışan herkes siyaseten bitmeye mahkûmdur” dedi.

Yavaş, “Sivil Toplum Buluşmaları” programı kapsamında Ankara Kent Konseyi (AKK) gönüllüsü muhtarlarla bir araya gelerek taleplerini birinci ağızdan dinledi.

Ankara Kent Konseyi Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda düzenlenen programa, Ankara Kent Konseyi Başkanı ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Önder Yanmaz, Başkent Muhtarlar Federasyonu Başkanı Muammer Köksal ve AKK gönüllüsü muhtarlar katıldı.

"Muhtarlar, biz gelene kadar belediyenin kapısından içeri dahi giremediklerini söylediler" Programda muhtarlara seslenen Yavaş, şu açıklamalarda bulundu:

Memleket Partisi'nin İBB adayı açıklandı Memleket Partisi'nin İBB adayı açıklandı

“Geldiğimizde, 25 yıllık değişiklikten sonra günlük bin, iki bin tane görüşme ve bildiğiniz gibi büyük ölçüde iş talebi gelmeye başladı. Bunlarla ilgilendik. Muhtarlarımızla önce belediyede toplantılar yapmaya başladık. Şunu fark ettik, 2-3 dönemdir kazanan muhtarlarımızın oy birliği ile söylediği bir şey vardı; ‘Biz bugüne kadar belediyenin kapısından içeri dahi giremedik, daire başkanlarının hiçbirisi ile görüşemedik. Belediye başkanı ile zaten görüşemedik’ dediler.

"Önceliğimiz insan sağlığı, insan hayatı" Muhtarsız bir kent yönetilmez. Göremeyiz, duyamayız sizler olmazsanız haberimiz olmaz. Zaman zaman sizlere mesaj attık; ‘Darda kalan varsa, üşüyen varsa bunun vebali hepimizindir mutlaka bize bildirin o mağduriyeti giderelim iş birliği yapalım’ diye… Sonra birçok toplantılar yaptık, ben ilçeleri gezmeye başladım.

Pandemi döneminde de köy köy gezerek oradaki sorunları yerinde tespit etmeye çalıştım. Pandemi nedeniyle belediyemizin gelirleri iyice azaldı. 200’ün üzerinde bölgede kanalizasyonlar açıktan akıyor. Bunların birçoğunu yaptık. Bence bir belediye başkanının farkı şu olmalı; oradaki köyde kanalizasyon açıktan akarken, o çocuklar o suyun kenarında oyun oynarken hastalık kapma riski varken, o su toprağın altını zehirlerken kalkıp çılgın projem var diye biz bu paraları başka yere harcayamazdık. Önceliğimiz insan sağlığı, insan hayatı… Gücümüz yettiğince de tamamlamaya çalışıyoruz.”

"Önceliğimiz beton değil" Ankara Büyükşehir Belediyesinin bütçe ve projelerine dair sunum yaparak kalem kalem bilgi veren Yavaş, şöyle devam etti:

“2013 yılında DSİ, Ankara’da bazı bölgeleri taşkın sahası ilan etmiş. ‘Acil yapın, yapmazsanız insanlar ölür’ demiş. 2019’a kadar hiçbirini yapmamışlar bu kadar gelir olmasına rağmen. 16 tanesinden 3-4 tanesi kaldı inşallah onları da en kısa sürede yapacağız. Eski dönemin 6 milyar borcunu ödedik. 27 bin emekliye yardım ediyoruz. Ömrünü kamuya hizmet etmekle çürütmüş insanları yüzüstü bırakamayız. Hizmetlerine minnettar olduğumuz, hepimizin annesi, babası, akrabası olan emeklileri, 'Ne yapalım, bu hükümetin görevi' deyip yüzüstü mü bırakalım? İşte onları da düşünen biri var dedik. Kendilerine düzenli olarak 5 aydır biner lira yardım, 400 TL et desteği ve 500 TL doğal gaz desteği veriyoruz. Yaşları 70-80’ni bulmuş, ikinci işte çalışamıyor. Çoluğu çocuğu hiç kimsesi yoksa onların Büyükşehir Belediyesi var. Hepimizin görevi, sizler de bize duyuracaksınız inşallah, onları da bu kış üşütmeyeceğiz. Önceliğimiz beton değil. Kırsal kalkınma desteklerimiz de artarak devam edecek.”

Kaynak: t24