Memleket Partisi'nin Genel Başkanı Muharrem İnce, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, partinin finansal kaynakları hakkında önemli bilgiler vermişti. İnce, "Hazine yardımı, belediye avantası, müteahhit payı almayan sadece üyelerinin bağışlarıyla ayakta duran bir parti olarak masraflarımızı mümkün olduğunca kısma kararı aldık," ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamanın ardından partinin Ankara Çankaya'daki genel merkez binası boşaltılarak kapısı kilitlendi.

Tasarruf Tedbirleri Kapsamında Küçülme Kararı

Memleket Partisi, 17 Mayıs 2021'de kurulmuştu. Üç yıl sonra, 17 Mayıs 2024 tarihinde alınan tasarruf tedbirleri doğrultusunda partinin genel merkez binası kapatıldı. Parti binasının Etimesgut ilçesinde daha küçük bir binaya taşınacağı belirtiliyor. Seçimlerde kullanılan otobüsün üzerindeki parti logoları da söküldü.

Dijital Platformlarda Daha Aktif Olunacak

Muharrem İnce, 5 Nisan'da yaptığı açıklamada, "Zaten iletişim olanaklarının bu kadar arttığı dijital çağda siyaset yapmanın araçlarının da değişmesi bir zorunluluktur. Parti binalarını küçültüp dijital platformlardaki varlığımızı arttıracağız. Partimizin karar alma mekanizmalarını da daha fazla dijitalleştireceğiz," demişti. Bu açıklamalar, partinin gelecekte daha fazla dijital platformlarda aktif olacağını ve bu platformlarda siyaset yapmanın yeni yollarını arayacağını gösteriyor.

Samsun'da Zincirleme Kaza: 3 Yaralı! Samsun'da Zincirleme Kaza: 3 Yaralı!

Ekonomik Zorluklar ve Bağışlarla Ayakta Durma Mücadelesi

Memleket Partisi'nin kapatma kararı, partinin ekonomik zorluklarla mücadelesini ve finansal sürdürülebilirliği sağlamak için aldığı önlemleri yansıtıyor. Hazine yardımı, belediye avantajları ve müteahhit payı gibi dış kaynaklardan yararlanmayan parti, üyelerinin bağışlarıyla ayakta durmaya çalışıyor.

Bu gelişme, Memleket Partisi'nin mevcut ekonomik koşullarda hayatta kalma stratejilerini ve siyasetin dijitalleşme yolundaki adımlarını gözler önüne seriyor.

Kaynak: BirGün