CHP lideri Özgür Özel, Türkiye devrimci hareketinin önde gelen isimlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için düzenlenecek anma törenine katılacak. Töre, yarın Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda gerçekleştirilecek. Özel'in saat 10.30'da Karşıyaka Mezarlığı 2 Nolu kapısında olması bekleniyor.

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilciliği, 15 Temmuz şehitleri için anma töreni düzenledi Türkiye'nin NATO Daimi Temsilciliği, 15 Temmuz şehitleri için anma töreni düzenledi

Deniz Gezmiş, Türkiye devrimci hareketinin önemli figürlerinden biri olarak bilinir. Haydarpaşa Lisesi'nde eğitim gördükten sonra Türkiye İşçi Partisi'ne üye oldu. Üniversite yıllarında çeşitli eylemlere katıldı ve öğrenci hareketlerinde aktif rol aldı. 1968'de 6. Filo protestolarına katıldı ve İstanbul Üniversitesi'nin işgaline liderlik etti. Ardından 1969'da Filistin'e giderek Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi'nin gerilla kampında eğitim aldı. Ancak 1971'de TCK'nin 146. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklandı ve idam cezasına çarptırıldı. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972'de idam edildi.

Kaynak: cumhuriyet