Uzmanlardan uyarı: Artan sıcaklıklar ruhsal hastalıkları artırıyor Uzmanlardan uyarı: Artan sıcaklıklar ruhsal hastalıkları artırıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Asya Naz Al, ramazanda aralıklı yemek yemenin vücuda pek çok açıdan fayda sağladığını belirterek, "Oruç, sindirim sistemine bir mola vererek vücudun dinlenmesini sağlar ve sindirim organlarına binen yükü azaltır.

Bazı çalışmaların aralıklı oruç tutmanın hücresel onarım süreçlerini ve antioksidan aktiviteyi artırabildiğini gösterdiğini söyleyen Al, şöyle konuştu: "Ayrıca insülin duyarlılığını artırır, kan şekeri seviyesini düzenler ve kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Kilo, vücuda hücresel onarım sağlarken "

Al, bu yıl imsak ile iftar arasındaki sürenin yaklaşık 13-14 saat oruç gerektirdiğini, iftarda ani aşırı yemenin sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Al şu tavsiyede bulundu: "Sahur ile iftar arasında yeterince su için, sindirime yardımcı olması için yiyeceklerinizi çiğneyin ve ağır, yağlı yiyeceklerden kaçının."

Kaynak: karar