Şanlıurfa Valiliği, artan hava sıcaklıkları nedeniyle yaşanan yangınlar dolayısıyla kentteki ormanlara giriş-çıkışları yasakladı.

Valiliğin açıklamasına göre, bu yasak 24 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak ve ikinci bir duyuruya kadar devam edecek.

Erzurum'da Sağanak Yağış Sonrası Heyelan: Erzurum-Artvin Yolu Kapanma Noktasına Geldi Erzurum'da Sağanak Yağış Sonrası Heyelan: Erzurum-Artvin Yolu Kapanma Noktasına Geldi

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"İl sınırları içinde bulunan bütün ormanlık alanlara girişler 24 Haziran 2024 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar yasaklanmıştır. Bütün ormanlık alanlara; mangal, semaver gibi yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemelerin sokulması ve kullanılması ile her türlü ateş yakılması yasaklanmıştır. Orman alanlarının kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaklanmıştır.

Şanlıurfa ili sınırları içinde yer alan Gölpınar Tabiat Parkı, Şanlıurfa Millet Ormanı, Akabe Orman Parkı ve Karacurun Orman Parkı'nda sadece ateşsiz olarak piknik yapılabilecektir. Alınan yasaklama kararlarına uyulması konusunda jandarma, emniyet ve orman muhafaza birimleri tarafından kesintisiz olarak denetim yapılacaktır. Kararlara uymayanlar hakkında Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu hükümlerine göre adli ve idari işlem gerçekleştirilecektir."

Bu karar, yüksek sıcaklıkların ve yangın riskinin önlenmesi amacıyla orman kaynaklarının korunması için alınmıştır. Jandarma, emniyet ve orman muhafaza birimleri, yasaklama kararlarına uyulmasını sağlamak için sürekli denetim yapacak ve kurallara uymayanlar hakkında yasal işlemler uygulanacaktır.

Kaynak: BirGün