Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında dün üst araması başlatıldığı ve Demirtaş'ın bu karar nedeniyle toplantılara katılmayacağını belirttiği iddia edildi. Bugün yayımlanan yeni basın açıklamasında, gelen talepler sonrasında bu uygulamadan vazgeçildiği belirtildi.

CEZAEVİNDE DEMİRTAŞ'IN TEPKİSİNİ ÇEKEN UYGULAMA

HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatı Ramazan Demir, müvekkiliyle görüşmek için Edirne Cezaevi'ne gittiğini ancak Demirtaş'ın kayıt talebini kabul etmemesi nedeniyle toplantıya katılmadığını açıkladı. Demir, Adalet Bakanlığı'nın talimatı doğrultusunda Demirtaş'tan odaya her giriş çıkışta ayakkabılarını çıkarması istendiğini belirtti."

KAMERA ÖNÜNDE AYAKKABILARINI ÇIKARMASI DAYATILMAKTADIR

"Sosyal medyadan açıklama yayınlayan Demir şu ifadeleri kullanmıştı; "Seçimlere çok az bir zaman diliminin kaldığı şu günlerde, Edirne Cezaevi'nde Sayın Selahattin Demirtaş'a onur kırıcı üst araması dayatılmaya başlanmıştır. Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla, bugünden itibaren, Sayın Demirtaş'ın görüş için odadan her çıkış ve girişinde, kameraların önünde ayakkabılarını çıkarması dayatılmaktadır."

Fahrettin Koca istifa iddialarını yalanlamadı Fahrettin Koca istifa iddialarını yalanlamadı

DEM PARTİ GİRİŞİMLERDE BULUNACAK

"Sayın Demirtaş, bu uygulamayı onur kırıcı bir zorbalık olarak tanımladığını ve asla kabul etmeyeceğini belirterek bundan böyle aile, avukat ve milletvekili görüşlerine çıkmayacağını ifade etmektedir. Konuyla ilgili, DEM Parti Genel Merkezi de acilen bilgilendirilmiştir. Parti yetkilileri, Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak bu onur kırıcı dayatmadan derhal vazgeçilmesini isteyecektir."

AVUKATTAN YENİ AÇIKLAMA: UYGULAMADAN VAZGEÇİLDİ

Avukat Ramazan Demir bugün yaptığı yeni açıklamada, Demirtaş'ın isyana neden olan uygulamadan vazgeçildiğini duyurdu. HDP eski eşbaşkanı Demirtaş ile görüştüklerini kaydeden Demir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Müvekkilimiz Sayın Selahattin Demirtaş'a, avukat görüşü öncesi ve sonrasında dayatılan ayakkabı çıkartma şeklindeki hukuksuzluktan, yapılan görüşmeler sonucunda vazgeçilmiştir. Konuya gösterilen duyarlılık ve verilen destek için herkese teşekkür ediyor, müvekkilimiz Sayın Demirtaş'ın selamlarını iletiyoruz.''

Kaynak: SON DAKİKA