Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) 21 Aralık tarihli kararıyla 506 hakim ve savcının görev yeri değişti. Bu kararın ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Savcılığı'na atanarak görev yeri değiştirildi.

Ancak, Kökçü'nün bu görev değişikliği kararı tepkilere neden oldu. Kökçü, sürgün edildiğini iddia ederek emeklilik dilekçesi verdi. İddiaların ardından kendisi hakkında soruşturma başlatıldı.

Gökalp Kökçü, özellikle Fethullah Gülen'in onursal başkanı olduğu Niagara Vakfı'nı yöneten Ayşe Arslan Çınar hakkında yürüttüğü FETÖ soruşturmasının baskılar sonucu kapatıldığını öne sürdü.

Ayrıca, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görev yaptığı dönemde hatırı sayılı kişiler hakkındaki FETÖ soruşturmalarının baskılar nedeniyle kapatıldığını veya elinden alındığını belirtti.

İstanbul TEM otoyolunda katliam benzeri kaza! 5 ölü İstanbul TEM otoyolunda katliam benzeri kaza! 5 ölü

Kökçü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ş. Y. ve Başsavcı Vekili M. Y.'nin göreve gelmesinin ardından usulsüzlüklerin başladığı iddialarını dile getirdi.

Bu iddiaların ardından Kökçü, Terör Soruşturmaları Bürosu'ndan gelen disiplin soruşturması nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Konuyla ilgili olarak resmi açıklamaların beklenmesiyle birlikte, Kökçü'nün iddiaları yargı sistemi içindeki olası sorunları bir kez daha gündeme getirdi.

Kaynak: birgün