TBMM Dilekçe Komisyonu, vatandaşların dilek ve şikayetlerini titizlikle incelemeye devam ediyor. 28. Yasama Dönemi'nin başlangıcı olan 15 Mayıs 2023 tarihinden bu yana, Türkiye genelinden toplamda 8 bin 142 başvuru yapıldı.

Dilekçe Komisyonu Başkanlık Divanı, yoğun bir şekilde çalışarak bu süre zarfında önceki dönemden devredenlerle birlikte toplam 15 bin 807 dilekçe hakkında karar verdi. Ancak, mevzuata uygun olmayan veya mükerrer başvurular işlemden kaldırılırken, bazı dilekçelerin incelemesi hala devam ediyor.

Vatandaşların başvuru yöntemleri incelendiğinde, başvuruların %87'sinin elektronik posta, %6'sının posta yoluyla yapıldığı ve geri kalanın ise elden, faks ve milletvekilleri aracılığıyla Dilekçe Komisyonuna iletilmiş olduğu görülüyor.

Komisyon tarafından incelenen talepler arasında oldukça çeşitli ve ilginç konular yer alıyor. Bir vatandaş, mahalle muhtarlığının kaldırılmasını talep ederken, bir diğeri kamu kurumlarında sigara içen ve içmeyen memurlar arasında eşitliğin sağlanması için kanuni düzenleme yapılmasını istiyor.

Cesedi bulundu: 19 yaşındaki gençten acı haber Cesedi bulundu: 19 yaşındaki gençten acı haber

Haftalık çalışma süresinin 35 saate düşürülmesi ve yolda geçen sürelerin çalışma süresine dahil edilmesi talebi de dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra, sosyal medya üzerinden kışkırtıcı açıklamalar yapıldığını ve ardından hakaret davası açılarak gelir elde edildiği iddiasıyla önlem alınması talebi de Komisyonun gündeminde.

Kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin önlenmesi ve ekonomik ilişkilerin düzenli hale gelmesi için nakit para kullanımının sona erdirilmesi ve POS cihazları üzerinden alınan komisyon ve vergi oranlarının düşürülmesi talepleri de vatandaşlar tarafından iletilen konular arasında yer alıyor.

Bir başka ilginç talep ise torununun yabancı uyruklu annesi tarafından yurt dışına kaçırıldığını belirten bir vatandaşın, benzer durumda olan aileler için TBMM'de araştırma komisyonu kurulması talebi.

Komisyonun ele aldığı dilekçeler arasında apartmanların altında bulunan marketlerin soğutucu fanlarından kaynaklı gürültü şikayetleri, obeziteyle mücadele için aralıklı oruç diyetinin ülke genelinde uygulanması talepleri ve hatta bazı milletvekillerince vatandaşlara sürekli kısa mesaj gönderilmesine yönelik şikayetler de bulunuyor.

Kaynak: KARAR