Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Washington'da gerçekleştirilen IMF-Dünya Bankası Bahar toplantıları kapsamında önemli bir sunum yaptı. Karahan'ın sunumunda, Türkiye'nin enflasyonla ilgili gelecek dönem beklentileri ve ekonomik durumu ele alındı.

Bebekler için eve taktırdıkları kameralar hırsızları görüntüledi Bebekler için eve taktırdıkları kameralar hırsızları görüntüledi

Karahan'ın sunumunda vurguladığı ana nokta, Türkiye'nin manşet enflasyonunun 2024'ün ikinci yarısından itibaren düşüşe geçeceği yönündeydi. Özellikle hizmet sektöründe enflasyonun azaltılmasının zorlu bir süreç olduğu, ancak konut enflasyonunda gerileme kaydedildiği belirtildi. Sunumda ayrıca, yurt içi talebin normalleşme işaretleri gösterdiği, ancak hala dirençli bir yapıda olduğu vurgulandı.

Karahan, Türk lirası mevduatlarının oranının arttığını ancak bu durumun kısmen geri dönüş yaşadığını dile getirdi. Sunumun gerçekleştiği etkinlik, Washington'da Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü ve Dış İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen "Gelişmekte Olan Piyasalarda Merkez Bankası Yönetimi" başlıklı organizasyondu.

Kaynak: karar