Hazine 31,7 milyar lira borçlandı Hazine 31,7 milyar lira borçlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 4 Nisan 2024'ten itibaren FAST işlem tutarlarına ilişkin sınırlamaları; Para transferlerinin 100 bin liraya, FAST-TR QR kodlarıyla yapılan işyeri ödemelerinin ise 250 bin liraya çıkarılacağını duyurdu.

TCMB duyurusunda, TCMB tarafından geliştirilen ve 8 Ocak 2021'de kullanıma sunulan yeni nesil anlık ödeme sistemi FAST'ın, ödemeler alanında oluşturduğu yenilikçi yaklaşımı ve katman hizmetleriyle günün her saatinde güvenli, hızlı ve kolay ödeme yapılmasına olanak sağladığı belirtiliyor. Türkiye'de ticari işlemlerde nakit ve kartlı ödeme yöntemlerine alternatif yöntem olarak hızla yaygınlaşmaktadır.

Duyuruda şunlar belirtildi:

"Aralık 2023'te planlanıp FAST katılımcılarına duyurulduğu üzere; kullanıcıların FAST sistemine gösterdikleri ilgi ve ödemeler ekosisteminin dinamik gereksinimleri göz önünde bulundurularak 4 Nisan 2024 itibarıyla FAST işlem tutar limitleri; para transferlerinde 50 bin liradan 100 bin liraya, FAST-TR karekod kullanılarak gerçekleştirilecek dinamik doğrulamalı iş yeri ödemelerinde ise 100 bin liradan 250 bin liraya yükseltilecektir."

Kaynak: DÜNYA