İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Cenazesi Meşhed'de Defnedildi İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Cenazesi Meşhed'de Defnedildi

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türkiye'nin İsrail'e yönelik ticari kısıtlamaların birçoğunu kaldırdığı iddiasında bulunurken, Türkiye Ticaret Bakanlığı kaynakları bu iddiayı yalanladı. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İsrail'in Gazze'ye yönelik askeri operasyonlarının devam etmesi üzerine Türkiye'nin ticaret kısıtlamalarının geçerliliğini koruduğunu belirtti.

Ticaret Bakanlığı'nın 2 Mayıs gecesi yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik askeri operasyonlarında sivil kayıpların artması üzerine Türkiye'nin İsrail'e yönelik ticari kısıtlamalarını açıkladığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu kısıtlamaları destekleyerek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin azaltılması gerektiğini ve kapının kapatıldığını vurgulamıştı.

Ancak İsrail Dışişleri Bakanı'nın yaptığı açıklamada Türkiye'nin ticaret kısıtlamalarını geri çektiği iddiası yer alırken, Türkiye Ticaret Bakanlığı bu iddiayı yalanladı. Bakan Bolat, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durdurulması ve insani yardımların kesintisiz ulaştırılması şartlarının sağlanmadığı sürece ticaret kısıtlamalarının devam edeceğini belirtti.

Böylece, Türkiye ve İsrail arasındaki ticari ilişkilerdeki durum hakkında çelişen açıklamalar medyada geniş yankı buldu. Ancak Türkiye'nin Ticaret Bakanlığı'nın açıklamaları, Türkiye'nin İsrail ile ticaret kısıtlamalarının devam ettiğini ve bu konuda geri adım atılmadığını net bir şekilde ortaya koydu.

Kaynak: HABERLER.COM