Adana merkezli 30 ilde düzenlenen büyük çaplı operasyonda, yasa dışı oynatarak haksız kazanç elde eden bir şebeke çökertildi.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin gelen bir ihbar üzerine başlattığı teknik ve fiziki takip sonucu, şebekenin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Karadağ'da kurdukları internet siteleri üzerinden yüksek oranlı ler oynattığı tespit edildi.

Şebekenin elebaşlarından H.S.'nin KKTC'deki, K.A.U.'nun ise Karadağ'daki faaliyetleri yönettiği belirlendi. Türkiye'deki 6 ilde kurulan ofislerde sitelerinin koordinasyonunun sağlandığı ortaya çıktı.

Eylem Tok için Türkiye'ye iade kararı çıktı! Eylem Tok için Türkiye'ye iade kararı çıktı!

24 Haziran'da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda, 30 ilde 300 kişiye yönelik baskınlar düzenlendi. Baskınlar sonucunda, aralarında elebaşı H.S. ve K.A.U.'nun da bulunduğu 244 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, ruhsatsız pompalı tüfekler, uyuşturucu maddeler, döviz, Türk Lirası ve çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Şüphelilerin banka hesaplarında 450 milyon dolarlık işlem hacmi tespit edildi ve bu paraların izini kaybettirmek amacıyla altın ve kripto para birimlerine dönüştürüldüğü anlaşıldı.

Operasyon kapsamında, suçtan elde edildiği değerlendirilen 553 milyon lira değerindeki 2 şirket, 87 lüks araç, 20 konut, 5 arsa ve iş yerlerine tedbir konuldu.

Ayrıca şüphelilerin, parayı aklamak amacıyla bilişim, ambalaj ve kargo sektörlerinde faaliyet gösteren 2 paravan şirket kurdukları belirlendi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 244 şüpheliden 71'i savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. H.S. ile K.A.U.'nun da aralarında bulunduğu 173 kişi adliyeye sevk edildi ve bu kişilerden 83'ü tutuklanırken, 90 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Cumhuriyet