Türkiye Barolar Birliği (TBB), yerel seçim sürecinde gönüllü avukatların, vatandaşlara ve sandık müşahitlerine tüm gün boyunca hukuki destek sağlayacaklarını açıkladı.

TBB'nin yaptığı açıklamada, "Seçim güvenliğinin ihlal edildiğine ilişkin ihbarlar, sorunun yaşandığı illerdeki gönüllü avukatların müdahil olabilmesi için Barolarla da paylaşılacaktır" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Siirt Belediyesi kayyımın borçlarını afişle duyurdu Siirt Belediyesi kayyımın borçlarını afişle duyurdu

"Mahalli İdareler Seçimi için ülke genelinde oyların güvenliğinin sağlanması ve yurttaşın iradesinin gerçeğe uygun şekilde sandıktan çıkmasını desteklemek amacıyla hazırlıklarını tamamlamıştır.

TBB tarafından oluşturulan Seçim Güvenliği Merkezi’nde görev alan ve seçim hukuku konusunda eğitim almış gönüllü avukatlar, yurttaşlara ve sandık müşahitlerine gün boyu hukuki destek verecektir.

Seçim güvenliğinin ihlal edildiğine ilişkin ihbarlar, sorunun yaşandığı illerdeki gönüllü avukatların müdahil olabilmesi için Barolarla da paylaşılacaktır. Seçim Güvenliği Merkezi’ne Türkiye’nin her yerinden 0312 988 16 70 (10hat) numaralı telefondan ulaşılabilecektir."

Kaynak: Karar