DEM Parti Kadın Meclisi, Kobani davasındaki mahkumiyet kararlarını protesto etmek amacıyla 4 Haziran'da İstanbul'da bir buluşma düzenleyeceğini duyurdu. Mitinge, davada tahliye edilen siyasetçiler Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve Ayla Akat'ın da katılacağı belirtildi.

Buluşma Detayları

İstanbul Okmeydanı'nda düzenlenecek buluşma saat 13.00'te başlayacak. Kadın Meclisi tarafından "Kobanî’den Gezi’ye Kadınlar Adalet ve Özgürlük İçin Buluşuyor" başlığıyla yapılan açıklamada, "Gezi’nin yıldönümünde, Cumartesi Anneleri'nin 1000. buluşmasında ve Kobani Kumpas davası kararlarının sonrasında, 4 Haziran’da İstanbul’da bir araya geliyoruz" denildi.

Kadın Meclisi'nin Açıklaması

DEM Parti Kadın Meclisi'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul’dan Kobanî’ye umudu ve mücadeleyi çoğaltıyoruz. Herkes çekildiğinde bile biz alanlardaydık. Yine buradayız. Bir aradayız!

Kadınlarız biz. Gezi’den Kobanî’ye, bir kırmızı fularız… Saçlarımızı isyan rüzgârı savurur ve eşarplarımızı… Acılarımızı birbirine bağlarız. Ateş gibi yanar bakışlarımız.

‘Direnişin kadın tarihini’ yazarız. Yastığımıza nakış oldu kuş kaşlı çocuklarımız ve ağzı karanfilli oğullarımız. Köleleştirildi, zincire vuruldu ve katledildi gözü sürmeli kız kardeşlerimiz. Asla vazgeçmeyenleriz. Unutmayanlarız ve affetmeyenleriz. Sokağın hafızasına yazılır mücadelemiz.

Oturma düzeni merak konusuydu...Erdoğan ve Özel'in 12. kattaki görüşmesinden ilk kareler Oturma düzeni merak konusuydu...Erdoğan ve Özel'in 12. kattaki görüşmesinden ilk kareler

Kadınlarız biz. Plaza de Mayo’dan Galatasaray Meydanı’na köprüler kurarız. Kayıp evlatlarımız doğurdu bizi, adımızı kulağımıza onlar fısıldadı: ‘Benim Annem Cumartesi.’

Koynumuzda büyüttük isyanımızı. Gezi’den Sur’a, Sur’dan Kobanî’ye yollar açarız. Adalet çığlığıyız, özgürlük arayışıyız. Beyaz tülbentlere oya gibi işlendi barış isteğimiz…

4 Haziran’da Gultan Kışanak, Sebahat Tuncel, Ayla Akat ile birlikte İstanbul’dayız. Kadın hareketinin ve mücadelemizin kazanımlarının gasp edilmesine, Kobanî Kumpas Davasına, kine ve intikama sessiz kalmayacağız!"

Kaynak: t24