İlaçlar için SGK'ya dava açan kanser hastası hayatını kaybettikten sonra davayı kazandı

2018 yılında mesane kanseri teşhisi konan, 3 yıllık tedavi süreci boyunca kemoterapi görüp ameliyat olan 63 yaşındaki İrfan Uz, doktor tavsiyesi ile tanesi 22 bin 500 lira olan ve yılda 17 kez kullandığı ilacın parasını SGK ödemedi. Bunun üzerine dava açan İrfan Uz ancak sonucu göremeden 2021 vefat etti. Davada mahkeme Uz'un lehine karar verdi.

Bursa'da 2018 yılında mesane kanseri teşhisi konulan, 3 yıllık tedavi sürecinde, kemoterapi görüp ameliyat olan İrfan Uz (63), doktorunun tavsiyesiyle tanesi 22 bin 500 TL olan ve yılda 17 kez kullanılan, immünoterapi ilacı almaya başladı. SGK’nın ödeme listesinde olmayan ilacı alabilmek için arazisini satan Uz, 2020 yılında ilaç bedellerinin kendisine geri ödenmesi ve ücretsiz alınabilmesi için SGK’ya dava açtı ancak sonucu göremeden, 2021 yılı Nisan ayında hayatını kaybetti. Devam eden davada yerel mahkeme, Uz’un lehine hüküm vererek, immünoterapi ilaçlarının bedelinin SGK tarafından ödenmesine karar verdi.

ÖDEME LİSTESİNDE YER ALMIYORDU

İznik’te geçimini çiftçilikle sağlayan 2 çocuk babası İrfan Uz, 2018 yılında idrarından kan gelince hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerde Uz’un 3’üncü evre mesane kanseri olduğu tespit edildi. Kemoterapi gören ve ameliyat olan Uz, tedavi yanıt vermeyince doktorunun tavsiyesiyle immünoterapi ilacı almaya başladı. O dönem tanesi 22 bin 500 TL olan ve yılda 17 kez kullanılan, immünoterapi ilacının SGK’nın ödeme listesinde yer almaması nedeniyle aile hem maddi hem de manevi olarak zor günler geçirdi.

Beypazarı sodasında "aşırı miktarda bor" bulundu Beypazarı sodasında "aşırı miktarda bor" bulundu

İlaçları alabilmek için aile bin 800 dönümlük araziyi o dönem 110 bin liraya sattı. İrfan Uz, 3 Temmuz 2020’de ilaç bedellerinin kendisine geri ödenmesi ve ücretsiz alınabilmesi için SGK’ya dava açtı. Uz, 2021 yılı Nisan ayında hayatını kaybetti. Devam eden davada yerel mahkeme, Uz’un lehine hüküm vererek, immünoterapi ilaçlarının bedelinin SGK tarafından ödenmesine karar verdi.

DİĞER HASTALARA UMUT OLDU

İrfan Uz’un aynı zamanda sağlıkçı olan kızı Handan Uz (42), babasının davanın sonucunu göremediğini ancak diğer kanser hastalarına umut olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“Bu mücadelede bunu kazanan insanlar var. Ben de hukuki mücadeleye başladım ve avukatımız aracılığı ile SGK’yı dava ettim. Avukatım tedavinin yarısında tedbir kararı koydurdu ve SGK’ya bundan sonraki süreçte alınan ilaçları ödeme kararı çıkardı. Bu benim için çok güzel oldu çünkü elimdeki 110 bin TL bitti ve ben başka çareler aramaya başlamıştım. Devam eden süreçte ben bu ilacı 1 yıl kullandım ve yarısını tedbir kararı ile SGK yoluyla geri aldım. Ama diğer yarısını ödememek için SGK elinden geleni yapıyor. Davam karara bağlandı, ben emsal örnekleri olmasa bunu yapmazdım ama babamın sağlığında vermiş olduğu mücadeleyi, babam gittikten sonra da ağabeyim ve ben bunu sonuna kadar götürmeye uğraşacağım.”

BU EMSAL BİR KARARDIR

Davanın yerel  mahkemede müvekkilinin lehine sonuçlandığını ve emsal bir karar olduğunu söyleyen avukat Oktay Çiçek, dosyanın Bölge Adliye Mahkemesi’nde istinaf sürecinde olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Verilen bu karar kanser tedavisi görüp SGK’nın karşılamadığı ilaçları kullanan hasta ve yakınları için emsal bir karardır. Şu an dava SGK’nın itirazı ile istinaf mahkemelerinde. İstinafın da önümüzdeki yıl içindeki sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Ama şu an için tedbir almakta, yerel mahkeme kararında emsal bir kararı almış bulunuyoruz. Kanser hastalarının ulaşabileceği bu büyük bedelleri ödemeden SGK tarafından tedbiren ödenebilmesini sağlayacak bir emsal karar mevcut. Kanser hastalarımız için inşallah acılarına bir nebze olsun katkıda bulunuyoruz. Dava sonuçlandığında, kesin bir hüküm aldığında artık ön ödeme yapmasına gerek kalmadan SGK tarafından ödenecek, istinafta davanın kesinleşmesini bekliyoruz.” 

Editör: Haber Merkezi