DSÖ'den Kovid-19 Açıklaması: Hayatımızı 2 yıl kısalttı DSÖ'den Kovid-19 Açıklaması: Hayatımızı 2 yıl kısalttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin yerine Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yerine ise Prof. Dr. Kemal Memişoğlu getirildi.

Atama kararı kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, Sağlık Bakanlığı'nda beklenen devir teslim töreni sabah saatlerinde gerçekleşti. Görevini devreden Fahrettin Koca, basın toplantısında şunları söyledi: "Sayın bakan, değerli basın mensupları, bugün konuşmamı Sağlık Bakanı olarak değil, doktor Fahrettin Koca olarak yapacağım. Meclis'te yeminle başlayan görevimdeki 2183 gün hayatımın milletime adanmış günleridir. Bu imkanı bana veren Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Görevime bazı ilkelerle geldim. Bunlardan biri akla ve bilgiye hürmet. Diğeri ise dayanışma ruhu ile çözüme dahil olmak isteyenleri buna dahil etmektir. Düşüncesi ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızı kuşatacak hizmeti benimsedim. Cesur kararların gereklerini yapmaya çalıştım. Şehir hastaneleri bunlar arasındadır."

"Üç Olayda Çok Ağır Sınavlar Verdik"

"Benim dönemim acı ve sarsıcı olayların dönemi oldu. Elazığ depremi acısını yaşadık. Kovid-19 küresel salgını izledi bunu. 6 Şubat depremleri büyük travma oldu. Bu üç olayda ağır sınavlar verdik. Sağlık sistemimiz bu sınavları başarıyla verdi. Son altı yılda ihalesi yapılan şehir hastanelerini kamu bütçesi ile yaptık. 18 şehir hastanemizin bedeli 322 milyar avroydu. Beyaz reformun sonuçlarıyla sağlıkta şiddet sorununu çözdük."

"Hedef 2028'e Geldiğimizde Tüm Aşıları Yerli Olarak Üretebilmektir"

"Sağlık çalışanlarında önemli iyileştirmeler yaptık. Sayın bakan, ben bir emanet aldım. Sahibi millet olan bu emaneti size emanet ediyorum. Başlattığımız teknoloji transferi ile tesislerimiz için aşılardan ikisinde teknoloji transferi başladı. Hedef 2028'e geldiğimizde tüm aşıları yerli olarak üretebilmektir. Sancaktepe'deki hücre ve gen hastanesinin hayat bulması milletimizin beklentisidir."

Yeni Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ise şunları söyledi: "Öncelikli olarak görevi devralırken bu ulvi görevi bize layık gören Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ederim. 22 senede sağlıkta büyük gelişim ve devrim niteliğinde başarıya imza atıldı. Sağlık hizmetlerini çok daha iyi yerlere getireceğiz. Bunu sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki dönüşümle sonuçlandırdı. Özellikle hizmet konusunda özveri ile çalışan personele minnetimi arz ederim. Bunun yanında hastalanmadan koruyucu hizmetleri önceleyeceğimizi bilmenizi istiyorum. Bu sağlık krizindeki gelişme ile dünyanın her tarafından insanlar buraya sağlığını bulmaya geliyor. Türkiye sadece sağlık hizmeti sunmak değil sağlık teknolojisi üretme hedefindedir. Milletimize devletimize verdiğiniz hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Allah bizi milletimize, devletimize, Cumhurbaşkanımıza mahcup etmesin."

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu Kimdir?

Yeni Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, aslen Rizeli olup, 1966'da Trabzon'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1990 yılında bitiren, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden 1995'te Genel Cerrahi Uzmanlığı'nı alan Memişoğlu, 1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptı.

1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon ünitesinde bulunan Memişoğlu, 2000-2002 yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda Başasistanlık yaptı. Memişoğlu, 2002 yılı sonunda PTT Hastanesi'ne Başhekim olarak atandı ve 2008'de Genel Cerrahi Doçenti oldu.

Beykent Üniversitesi'nde 2007'de başladığı Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009'da bitiren Memişoğlu, 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak görev yaptı. Kasım 2012'de İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Memişoğlu, Mayıs 2014'te aynı Birliğin Genel Sekreteri oldu.

Prof. Dr. Memişoğlu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi'ne 2016'da Genel Cerrahi Öğretim Üyesi olarak Profesör kadrosuna atandı. Ekim 2016'dan bu yana İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürüten Memişoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak: HABERLER.COM