Bakan Uraloğlu: Sosyal medya platformu X, Türkiye'de temsilcilik açtı Bakan Uraloğlu: Sosyal medya platformu X, Türkiye'de temsilcilik açtı

Instagram, kullanıcıların profil sayfalarına giderek "üç çizgi" simgesine dokunmalarını ve ardından "içerik tercihleri"ne geçmelerini sağlıyor. Açılan sayfada "siyasi içerik" seçeneğine dokunarak "takip etmediğin kişilerden gelen siyasi içerikleri sınırla" seçeneğini devre dışı bırakabilirler.

Ancak bu değişiklik, birçok ülkede önemli seçimlerin yapıldığı bir dönemde Instagram'ın siyasi söylemi sınırladığını düşünen bazı kullanıcılar arasında tepkiye neden oldu.

Meta'nın bu sınırlamaları getirmesi, siyasi içeriği azaltma eğiliminde olan Facebook platformu ile uyumlu bir hareket olarak görülüyor. Şirket, kullanıcıların hizmetlerinde siyaset ve kavganın ele geçmesini istemediklerini belirterek, platformun haber ve siyaseti daha da önemsizleştirmesi nedeniyle bazı değişiklikler yapmıştı.

Bu çerçevede, Meta'nın Nisan ayı başında ABD ve Avustralya'daki kullanıcılar için Facebook Haberler sekmesini kullanımdan kaldırması da dikkat çekmişti.

Kaynak: Karar