Kayısının Besin Değeri Nedir? Kayısı ve Kuru Kayısının Faydaları Kayısının Besin Değeri Nedir? Kayısı ve Kuru Kayısının Faydaları

Musluk suyunun kaynatılması mikroplastiklerin zararlı etkilerini azaltabilir. Çinli araştırmacılar musluk suyunun kaynatılmasının yaygın mikroplastiklerin zararlı etkilerini azaltabileceğini keşfetti.

Araştırmacılar, suda en yaygın olarak bulunan polistiren, polietilen ve polipropilenin insan sağlığına etkilerini inceledi. Yapılan araştırmalarda yüksek oranda kireç ve magnezyum içeren musluk suyunu kaynattığınızda, içerdiği kalsiyum karbonatın mikroplastiklerin etrafında birikerek onları hapsederek zararsız hale getirdiği tespit edildi.

Kaynayan suyun mikroplastiklerin zararlı etkilerini tamamen ortadan kaldırmadığı ancak ele alınan 3 plastik bileşiğin en az %80'inin zararlı etkilerini ortadan kaldırdığı gözlemlendi. Kaynatılmış musluk suyunun şişelenmiş sudan daha güvenli olduğu ve bu yöntemle plastik kirliliğinin olumsuz etkilerinin önüne geçilebileceği bildirildi.

Kaynak: karar