Gümüşhane'de ilkbaharın gelmesiyle birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı vakalarında artış gözlemleniyor. Gümüşhane'nin içinde bulunduğu Kelkit Vadisi, enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Furkan Kurt'a göre en riskli bölgelerden biri olarak öne çıkıyor. Son 10 günde vaka artışları yaşanırken, hastaneye başvuranların sayısında belirgin bir artış gözlemleniyor.

Uzmanlar Uyardı: Günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamak için bunu yapmayın! Uzmanlar Uyardı: Günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamak için bunu yapmayın!

Uzm. Dr. Kurt'a göre, hastaneye kene ısırığı sonrası başvuranların sayısı artarken, şu ana kadar tanısı konulan vakaların sayısı 3. Hastaların genel olarak ateş, baş, kas ve eklem ağrısı gibi semptomlarla başvurduğu belirtiliyor. Hastalık, Kelkit Vadisi boyunca yoğunlaşan kenelerin aktifleştiği dönemler olan ilkbahar ve yaz aylarında daha sık görülüyor.

Dr. Kurt, KKKA hastalığının kanıtlanmış bir tedavisinin olmadığını vurgulayarak, vatandaşların bilinçli olmalarının önemine değiniyor. Özellikle riskli bölgelerde yaşayanların pantolon paçalarını çorap içine koymaları, açık renkli giysiler giymeleri ve keneleri fark edebilmek için dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor.

Hastalıkla karşılaşma durumunda, keneyi sağlık kuruluşuna başvurma imkanı olmadan çıkarmak gerektiğini vurgulayan Dr. Kurt, kenenin çıkarılmasının ardından 10 gün boyunca hastalık belirtilerini takip etmek ve herhangi bir belirti görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca, keneyi çıkarmak için sigara söndürmek, kolonya dökmek gibi yöntemlerin sakıncalı olduğunu da belirtiyor.

Gümüşhane'nin KKKA hastalığı için en riskli bölgelerden biri olduğunu vurgulayan Dr. Kurt, bölge halkının ilkbahar ve yaz mevsimlerinde çok dikkatli olmaları gerektiğini dile getiriyor. Bu süreçte alınacak tedbirlerle hastalığın yayılmasının önüne geçilebileceği ve bölgede yaşayanların sağlığını koruyabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: haber global