Korkutucu rüyalar tedavi edilemez hastalıkların işareti olabilir Korkutucu rüyalar tedavi edilemez hastalıkların işareti olabilir

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Atam Taşdemir, bahar aylarında yoğun olarak havada bulunan polenlerin tetiklediği alerjik reaksiyonun bahar alerjisi olarak bilindiğini belirtti. Taşdemir, "Bahar alerjisi genellikle burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma, gözde sulanma, boğaz ağrısı ve öksürük gibi semptomlarla kendini gösterir. Bu semptomlar, soğuk algınlığı, grip, sinüzit gibi üst solunum yolu ve göz enfeksiyonları ile karıştırılabilir" dedi.

Taşdemir ayrıca bahar alerjisinin nedenlerine de değindi. Bahar alerjisinin, bitkilerin çiçeklenme döneminde ağaç, çimen ve çiçeklerin polenlerinin havada daha yoğun olarak bulunduğu zamanlarda ortaya çıktığını ifade etti. Bazı insanların bağışıklık sistemlerinin, bu polenlere aşırı tepki gösterdiğini ve bu tepkinin vücutta alerjik reaksiyonlara yol açtığını belirtti. Bu reaksiyonlar sonucunda hapşırma, burun akıntısı gibi belirtilerin ortaya çıktığını vurguladı.

Kaynak: KARAR