12 maddelik barış teklifi

Şi ve Putin geçen yıl işgalin başlamasından kısa süre önce bir araya gelerek iki ülke arasındaki "sınırsız dostluktan" söz etmiş ve "işbirliğinin dışında kalan hiçbir alan olmayacağını" söylemişti.

Fakat savaş başladıktan sonra Çin, Rusya’nın her alanda yanında olmadı.

Örneğin, BM Genel Kurulu’nun Rusya’yı işgal nedeniyle kınadığı bazı oturumlarında Rusya’nın yanında yer almaktansa çekimser kalmayı tercih etti.

Pekin işgal başladıktan sonra, bugüne kadar Moskova’ya silah satışı da yapmadığını belirtiyor.

Bugünkü görüşme öncesinde Beyaz Saray, “Umarız ki Şi, Putin’in Ukrayna kentlerini, okullarını ve hastanelerini bombalamayı sonlandırması, savaş suçlarına ve katliamlara son vermesi için baskı yapar” açıklamasında bulundu.

Kremlin ise iki liderin, Şi’nin 12 maddelik barış teklifini görüştüklerini açıkladı.

Çin’in bu planı bazı genel prensipler içerirken, 13. ayına giren savaşın nasıl sonlanacağına dair bir öner barındırmıyor.

Maddelerin bir kısmının Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarını eleştirmesi nedeniyle, bu teklif Batı’da pek karşılık bulmamıştı.

buluşma

KAYNAK,AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Şi ve Mişustin

Şi'den Orta Asya hamlesi

Şi bu hafta Orta Asya’da da yeni bir girişimde bulundu ve bölgedeki tüm eski Sovyet ülkelerini Çin’de bir zirveye davet etti.

Fransız haber ajansı AFP’ye göre Mayıs’ta düzenlenecek “Çin-Orta Asya Zirvesi” adlı etkinliğe Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan davet edildiğini açıkladı. Türkmenistan’dan ise bir açıklama gelmedi.

Yeraltı kaynakları açısından zengin bu bölge son dönemde Şi’nin yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel tarafından ziyaret edildi.