Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Doğukan Özdemir, "İşitme kayıplarını ’koklear implant (biyonik kulak) ameliyatı’ ile tamamen düzeltebiliyoruz" şeklinde konuştu. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi lobisinde kurulan stant ile doktorlar ve tıp fakültesi öğrencileri işitmenin önemine karşı vatandaşları bilgilendirdi.

"Uluslararası İşitme Engellileri Haftası" sebebiyle Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi lobisinde kurulan stantta afişlerle vatandaşlar bilgilendirilirken bir yandan da gelen vatandaşlara işitme testi yapıldı. Ayrıca takılan işitme cihazları ve ileri derece duyma kaybı yaşayan vatandaşlara yapılan koklear implant (biyonik kulak) ameliyatı hakkında bilgi verildi.

AMELİYAT FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLIYOR

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Doğukan Özdemir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Toplumda işitmenin önemi, işitmesi eksik bireyin neler yapması gerektiği üzerine bilgilendirmelerde bulunduğumuz bir etkinliktir. Duyması hiç olmayan çocuklarımızın biyonik kulak ameliyatı sayesinde akranları gibi duyacağı, akranları ile beraber aynı şartlarda yetişeceği bir ameliyattır" dedi.

BİYONİK KULAK AMELİYATI

Özdemir ayrıca, "Yeni doğan çocuklarımız, doğduğu kliniklerde tarama programına alınır. İşitme testi yapılır. Bu işitme testinde işitme kaybı olan hastaları bize gelirler. Biz de burada bölge tarama merkezi olarak hizmet vermekteyiz. Bizim kliniğimizde bu çocuklarımıza ayrıntılı olarak işitme kaybı testi yapılır. Akabinde çocukların daha iyi duymalarını sağlayacak işitme cihazları takılır. Bazı çocuklarda işitme tamamen kayıp olur. Bunlarda işitme cihazı çok fayda vermeyeceği için koklear implant (biyonik kulak) ameliyatı ile tamamen düzeltmiş oluyoruz" ifadelerini kullandı.

İŞİTME PROBLEMİ YAŞAYANA ÇOCUKLARIN YAŞADIĞI ZORLUKLAR

KBB Araştırma Görevlisi Dr. Levent Ay ise işitme haftası nedeniyle Samsun Üniversitesi, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi lobisinde bir dizi etkinlikler planladıklarını söyleyerek şu duyurularda bulundu:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Onaylı randevu dönemi başlıyor Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Onaylı randevu dönemi başlıyor

"Stantlarımızda halkımız bilinçlendirmek amacıyla çeşitli etkinliklerimiz vardır. İşitme kaybı olan hastalarımız çocukluk ve yetişkinlik çağında görülebildiği gibi çocukluk çağında okul başarısında düşme ve konuşma bozuklukları ile kendini gösterebiliyor. Yetişkin çağda sosyal izolasyon ve unutkanlık olarak kendini gösterebiliyor. İşitme kaybı olduğunu fark eden hastalarımız öncelikle en yakın kulak burun boğaz hekimine başvurması gerekiyor. Yapılan tetkikler sonucunda uygun tedavi yöntemleriyle tedavi edilebiliyorlar.

Ayrıca çocuk hastalarımız doğduktan sonra yeni doğan tarama programları sonucu işitme kaybı tespit edildiğinde tarafımıza yönlendiriliyor. Gerçekten işitme kaybı varsa öncelikle bu hastalarımızı işitme cihazları takıyoruz. Fayda görmeme durumunda ise halk arasında biyonik kulak ameliyatı yapıyoruz. Bu ameliyat sonucunda çocuklarımız akranları ile aynı konuşma seviyesine geliyor. Başarılı bir şekilde kendi eğitim hayatlarına devam ediyorlar. İletişimde bir engel yoktur." (karar)

Editör: Haber Merkezi